Ako sa vyhnut problemom s mikrocirkuláciou - Yamamoto

Ako sa vyhnúť problémom s mikrocirkuláciou, zadržiavaním vody a celulitídou

Veľmi často sa za zadržiavaním vody a celulitídou skrývajú problémy s venóznou a lymfatickou mikrocirkuláciou. Ako vznikajú tieto problémy s obehom a ako ich prirodzene riešiť?

Príčiny problémov s cirkuláciou

Zmeny žilovej alebo lymfatickej mikrocirkulácie sa často spájajú s nedostatočnou elasticitou krvných ciev; je to spôsobené rôznymi faktormi:

 • Predovšetkým ide o genetickú predispozíciu. Náchylnosť k výskytu celulitídy a zadržiavaniu vody je typická pre „nežné“ pohlavie a môže sa prenášať z matky na dcéru. Ženy sú určite viac postihované účinkami estrogénových hormónov, ktoré spolu s telesnými zmenami spojenými s pribúdajúcim vekom môžu spôsobovať hromadenie tuku a tekutín. Ďalšími faktormi, ktoré môžu vyviesť hladiny hormónov z rovnováhy sú krvný obeh, puberta, tehotenstvo, menopauza či užívanie antikoncepcie.
 • Istá časť nerovnováhy môže mať pôvod taktiež v nesprávnej činnosti štítnej žľazy, ktorá zásadne vplýva na metabolizmus, a môže teda podporovať zápalové procesy, hromadenie lokálnych tukových zásob či iné druhy zmien.
 • Mikrocirkuláciu samozrejme ovplyvňuje aj náš životný štýl. Máme na mysli predovšetkým príliš sedavý spôsob života, čo vedie k nesprávnemu držaniu tela, čo vo finále znižuje účinnosť obehu. Ak sa k tomu všetkému pridá ešte nadmerný stres, zlé stravovacie návyky, zhoršený spánok, fajčenie, a pod., nemôže to skončiť inak než zhoršenou mikrocirkuláciou a okysličovaním tkanív.
 • V neposlednom rade tomuto všetkému nepomáha ani nosenie príliš tesného oblečenia (áno, narážame na skinny džínsy!) či obuvi; ani toto neuľahčuje správny prietok krvi.

Prečo vzniká celulitída?

Vznik celulitídy
Od chybnej mikrocirkulácie cez zadržiavanie vody až po vznik celulitídy to trvá len chvíľku.

Celulitída je porucha spôsobená zmenou tukového tkaniva umiestneného pod pokožkou a nad svalovými vláknami. Toto tukové tkanivo má štruktúru podobnú polystyrénu. Predstavte si množstvo malých guľôčok (tukových buniek alebo „adipocytov“) obalených hustou sieťou kapilár, ktorých steny sú porézne a priepustné.

Ak sú kapiláry zdravé a správne fungujú, mikrocirkulačná kapacita bude dostatočná. Keď sa však z rôznych dôvodov kapiláry zúžia, póry umiestnené na ich stenách majú tendenciu sa otvárať a tekutá časť krvi (“sérum”) uniká a usádza sa medzi adipocytmi v medziprostoroch tukového tkaniva, čím sa tvorí edém, a dochádza k nedostatočnému prúdeniu tekutín, čo je predpokladom vzniku celulitídy.

Edém v skutočnosti spôsobuje zápalový proces v tukovom tkanive, čo má za následok zhoršenie žilovej a lymfatickej výmeny. Daná oblasť je čoraz menej okysličovaná, hustne a vytvárajú sa tu typické uzliny a fibroidy, čiže tuk “sklerotizuje” a tvrdne, čím sa mení na antipatickú celulitídu.

Fázy celulitídy

Pojem celulitída teda označuje nepríjemné estetické narušenie pokožky v dôsledku hromadenia tuku v podkožných vrstvách, sprevádzané zadržiavaním vody a zhoršeným krvným obehom.

Zadržiavanie vody a celulitída postihujú zväčša zadok a spodnú časť chrbta, ako aj nohy, pričom v oblasti kolien alebo členkov je to často až bolestivé.

Vyskytujú sa rôzne úrovne závažnosti tejto poruchy:

 1. fáza: „Ložiská“ – počiatočné zmeny mikrocirkulácie, tukové tkanivo je však stále zdravé a nezmenené
 2. fáza: „Pomarančová kôra“ – pokožka opúcha a dochádza k pocitom ťažkosti v postihnutých miestach
 3. fáza: „Koža pripomínajúca matrac“ – vznik podkožných uzlíkov bolestivých na dotyk, kde je silne narušená cirkulácia krvi; môže dôjsť k viac či menej výraznému nárastu telesnej hmotnosti, najmä ak je tento jav „podporovaný“ zlým stravovaním

Ako a prečo predchádzať problémom s mikrocirkuláciou

Toto ochorenie nie je iba škaredé na pohľad: môže byť bolestivé a skutočne nepríjemné, najmä pre pocit neustále ťažkých nôh.

Z tohto dôvodu je dôležité poznať stratégiu boja proti týmto javom, počnúc zlepšením mikrocirkulácie a metabolickej účinnosti, a fyzickou aktivitou končiac. Uprednostnite návrat k ideálnej hmotnosti prostredníctvom zdravej a vyváženej stravy, ale predovšetkým predchádzaním vzniku zápalov a zadržiavaniu tekutín.

Našťastie nám príroda pomáha pomocou aktívnych mikročastíc, ktoré sa využívajú ako pomocné látky pri fyzickej aktivite a cielenom stravovaní. Reč je o fytoextraktoch, ktoré zlepšujú kapilárny trofizmus, podporujú odvodňovanie postihnutých oblastí na úrovni tkanív a cielene pôsobia na zlepšenie samotnej mikrocirkulácie, čím sa znižujú zápalové stavy a zlepšuje sa okysličovanie!

Najlepšie výživové doplnky na podporu krvného obehu v boji proti celulitíde

Celulitída
Proti problémy s mikrocirkuláciou môžete účinne bojovať bez ohľadu na štádium celulitídy.

Tento bioaktívny činiteľ sa často vyskytuje vo výživových doplnkoch proti celulitíde. Je to flavonoid prítomný v citrusových plodoch. Na úrovni mikrocirkulácie pôsobí priamo na červené krvinky, znižuje ich tuhosť a podporuje prietok krvi aj vo veľmi malých cievach. Diosmín je známy predovšetkým svojou schopnosťou zvyšovať odolnosť a pružnosť kapilár. Prináša výraznú úľavu v prípade opuchov, pocitu ťažkých nôh (najmä ak máte zamestnanie, v ktorom musíte stáť dlhodobo na nohách) či varixov.

Väčšina flavonoidov, ako je diosmín, nie je ľahko rozpustná, čo významne znižuje ich úroveň absorpcie, takže výživové doplnky novej generácie používajú mikronizovanú technológiu na redukciu veľkosti častíc aktívnej zložky. To zvyšuje rýchlosť ich rozpúšťania a teda aj účinku.

 • Troxerutín

Svojím vazoprotektívnym účinkom podporuje mikrocirkuláciu a kapilárnu rezistenciu. Troxerutín je bioflavonoid, ktorý účinkuje tak, že zvyšuje odolnosť kapilár a znižuje ich priepustnosť, čím bráni nadmernému prechodu tekutej zložky krvi do tkanív („protipriepustný“ a anti-edemózny účinok).

Je to proteolytická látka nachádzajúca sa v stonke a dužine ananásu, účinná pri podpore tráviacich funkcií. Už dlhšie sa tiež využíva pri liečení zápalových stavov, na potláčanie prejavov celulitídy a v boji proti vzniku edémov. Zlepšuje tým cirkuláciu, umožňuje odtok tekutín a znižuje zápaly spojené s bunkovou alteráciou adipocytov.

 • Čučoriedky

Je známe, že tieto chutné plody zlepšujú mikrocirkuláciu vďaka obsahu antokyanov, flavonoidových protizápalových činidiel zodpovedných za purpurové sfarbenie čučoriedok a ich antioxidačný potenciál, ktorý sa efektívne zužitkováva najmä pri venóznej mikrocirkulácii v oblasti dolných končatín, ale aj v oblasti srdca. Preto sú čučoriedky ideálnym pomocníkom pre tých, ktorí trpia zadržiavaním vody, kŕčovými žilami či hemoroidmi, ako aj všetkými poruchami súvisiacimi s problémami s obehom v malých cievkach. Štúdie uskutočňované na ženách s problémami s kŕčovými žilami ukázali, že výťažok z čučoriedok umožňuje dosahovať dobré výsledky, čo sa opuchov, bolesti, pocitu ťažkých nôh, ale aj zlepšenia vzhľadu postihnutých miest týka.

 • Pupočník ázijský (Gotu Kola)

Fytoaktívny účinok tejto byliny pôsobí proti pocitu ťažkých nôh; obsahuje množstvo stopových prvkov, ako je kyselina triterpénová (kyselina aziatová, kyselina madekasozidová) éterický olej, flavonoidy, fytosteroly, triesloviny, minerálne soli, triterpénové saponíny (asiatikozid, kyselina aziatová a madekasozid), ktoré z neho robia ideálny prostriedok na boj proti celulitíde. Má flebotomický účinok, ktorý zachováva štruktúru a tonus cievnych stien, spevňuje ich, robí elestickejšími, podporuje správnu periférnu cirkuláciu, poskytuje úľavu dolným končatinám alebo pri bolestivých hemoroidoch.

 • Citrusy

Citrón, limetka, pomaranč, mandarínka, pomelo… jednoducho všetky citrusové plody obsahujú veľa prospešných bioaktívnych zložiek, z ktorých jednou je hesperidín nachádzajúci sa v ich šupke a bielej vrstve pod šupkou. Najzaujímavejšou zložkou hesperdínu je rutinium, kvôli svojím ochranným vlastnostiam na cievy a zlepšovaním mikrocirkulácie dolných končatín. Hesperidín sa významne využíva v prípade kŕčových žíl (dilatácie žíl a žilové stázy), pretože žily zosilňuje, zabraňuje krehnutiu kapilár, podporuje krvný obeh a predchádza potenciálnej flebitíde.

preloader