Obezita a tréning

Ako vyzerá ideálny tréning pre ľudí s nadváhou a obezitou?

Je všeobecne známe, že kombinácia zlého stravovania a dlhodobého sedavého životného štýlu vedie k vzniku takzvaného “metabolického syndrómu”. Toto moderné „ochorenie“ postihuje značnú časť svetovej populácie, a prejavuje sa nasledujúcimi symptómami:

  • rozšírenie obvodu pása, alebo tiež abdominálna obezita: nadbytočný tuk v brušnej oblasti výrazným spôsobom zvyšuje riziko vzniku srdcových ochorení (je nebezpečnejší ako tuk v iných častiach tela, napr. na bokoch)
  • vyššia ako normálna hladina triglyceridov v krvi (hypertriglyceridémia)
  • nižšia ako normálna hladina HDL cholesterolu v krvi (dobrý cholesterol viazaný na lipoproteín s vysokou hustotou): HDL cholesterol sa považuje za dobrý cholesterol, pretože znižuje riziko vzniku srdcových ochorení; jeho nízka hladina naopak toto riziko zvyšuje
  • arteriálna hypertenzia (vysoký krvný tlak)
  • hladina glukózy nalačno vyššia ako normálne (hyperglykémia): mierne zvýšená hladina glukózy v krvi môže byť včasným varovaním a príznakom cukrovky (diabetes)

Tieto symptómy, u ľudí s nadváhou a osôb holdujúcim sedavému spôsobu života, majú veľký „potenciál“ poškodiť zdravie: je potrebné im čeliť predovšetkým preventívnym spôsobom. Ak si človek nie je vedomý rizík súvisiacich s týmto patologickým stavom (hypercholestorol, diabetes a obezita), v najvážnejších prípadoch dochádza až k obmedzeniu pohyblivosti pri každodenných úkonoch, a tým pádom nie je možné zlepšiť túto situáciu.

Hydrokineziterapeutický program pri ťažkej obezite

Voda je odjakživa považovaná za účinný terapeutický prvok pri starostlivosti o mnohých pacientov.

Vyznačuje sa priaznivými vlastnosťami, najmú čo sa protizápalového účinku na úrovni tkaniva týka, podporuje organizáciu cvičebných a rehabilitačných metód u pacientov v pooperačnej hospitalizácii a osôb s výraznou obezitou. Vo vodnom prostredí odpadá problém s gravitáciou, ktorá takýchto pacientov limituje, a vytvára sa priestor na jednoduchšiu možnosť pohybu.

Nasledujúce príklady ukazujú, ako môže obézny pacient schudnúť niekoľko kilogramov, ak súčasne dodržiava aj systém správneho stravovania:

  • prechádzanie pozdĺž okraja bazénu s využitím celej plochy chodidla s progresívnym nárastom zaťaženia
  • krátke intervaly oddychu, aby sa zabezpečilo nepretržité zaťaženie srdcového svalu
  • pomocou plavákov môžete docieliť progres v tréningu aj podporu rastu svalovej hmoty
  • ak je pacient schopný a pripravený, využívajte najjednoduchšie plavecké štýly na dosiahnutie aeróbneho spôsobu cvičenia

Toto môže byť prvým krôčikom k vybudovaniu dlhodobej pohybovej terapie, na ktorého základe môžete prejsť k indoorovým tréningom.

Indoorové tréningy pre obéznych pacientov

Ak pacient úspešne prejde cyklom hydrokineziterapie, môže konečne nastúpiť do tréningového procesu v telocvični, čo je ďalším významným krokom na ceste k obnove zdravej životosprávy.
Naďalej je veľmi dôležité monitorovať stav pacienta, a to meraním obvodov jednotlivých partií, meraním BIA a kalorického výpočtu príjmu potravy a výdavkov prostredníctvom fyzickej aktivity. Nezabúdajte ani na spoluprácu s rôznymi odborníkmi (v oblasti výživy, lekármi, fyzioterapeutmi či kineziológmi): to pacientovi umožní dosiahnuť stanovený cieľ najefektívnejším možným spôsobom.

Kineziológa navštívte až v prípade, že pacient v predchádzajúcej fáze programu už zhodil niekoľko kilogramov. V tomto bode je možné použiť bicykel na účinnejšie spaľovanie tukov, a ak to telesná kondícia dovoľuje, aj bežiaci pás.

Vo všeobecnosti najviac zaberajú cviky, ako je napr. zdvíhanie zo sediacej polohy, výpady, zdvíhanie nízkych váh v kombinácii s jednoduchšími pohybmi, čím pacient nadobudne základné motorické návyky.

Aj v tomto prípade zohráva zásadnú úlohu diéta a správne nastavená strava: čím viac kíl pacient schudne, tým lepšie výsledky dosiahne. Jeho aktuálna váha má veľký vplyv na to, ako pacient reaguje na cvičebný program.

 Inzulínová rezistencia a cukrovka

Pacienti, ktorí sa vydajú na túto náročnú cestu, na konci ktorej ich čaká spokojnosť so svojou postavu, sú vystavení zmenám hladín látok v krvi. Niekedy sa môžu vyskytnúť až stavy inzulínovej rezistencie s následným výskytom cukrovky.

Ide o situáciu, v ktorej receptory buniek už nie sú schopné sprostredkovať cukry z glukózových molekúl prítomných v krvnom obehu a dodať ich na tie správne miesta (napr. do svalov a pečene vo forme hepatického glykogénu), pričom dochádza k abnormálne zvýšenej produkcii inzulínu a následnému zvýšeniu hladiny cukrov v krvi.

To má za následok trvale vysoké hodnoty glukózy, s možnosťou nástupu cukrovky typu II, čo je situácia, ktorú je určite možné vyriešiť nastavením správneho stravovania a zavedením režimu pravidelnej telesnej aktivity, s prevažne aeróbnym charakterom.

Výživové doplnky užitočné pri metabolických poruchách

U obézneho pacienta možno okrem štandardnej medicíny nasadiť aj liečebnú metódu pomocou výživových doplnkov. Tie vedia pomôcť nielen profesionálnym športovcom a atlétom, ale aj ľuďom s patologickými stavmi.

CHNOS MIMETIC – je vhodný v prípade rezistencie na inzulín, keďže obsahuje extrakt z berberínu, ktorý umožňuje kontrolu hladiny cukru v krvi a pomáha zlepšovať mieru cholesterolu. Zlepšuje tiež využívanie mastných kyselín, hodnotu glukózy, a potláča chuť do jedla.

CORMADEX – extrakt z kôry bergamotky pomáhajú znižovať hladinu LDL cholesterolu, hladiny triglyceridov i  množstvo cukru v krvi.

EPALIN-C – extrakt z pestreca mariánskeho účinkuje v procese detoxikácie pečene, a v spolupráci s produktom DIMEZIM, ktorý obsahuje molekulu SAME, majú vplyv aj na zlepšenie celkovej nálady.

EFFORTEX – obsahuje kolagén typu II, ktorý priaznivo pôsobí na kĺby (u obéznych pacientov značne namáhané).

Na záver…

…zopár tipov a preventívnych opatrení, ktoré sa Vám zídu na ceste, vyžadujúcej si trpezlivosť a neprestajné úsilie. Pacient, ktorý nemá dôveru vo svoj potenciál, časom spohodlnie, vykašle sa na cvičebný program a len čaká, kým mu život prejde pomedzi prsty bez toho, aby v ňom zanechal akúkoľvek stopu. Takýto človek chce byť tichý, anonymný: neistota, strach z názorov druhých, chvíle sebaľútosti… V skutočnosti však žijeme vo svete, ktorý treba objavovať. Jediná vec, ktorú môžete urobiť, je pokúsiť sa im pomôcť a splniť ich tiché želanie: naplno žiť.

Autor: Agnese Donati, Zdroj: Yamamoto
preloader