Astragalus

Astragalus: rastlina s viacerými zaujímavými vlastnosťami

Je tu jeseň a s ňou prvé choroby a ochorenia, vtedy hľadáme rôzne možnosti liečby alebo prevencie. Astragalus, u nás známi ako Kozinec, pôvodom z ďalekého východu a Číny, je bylinný prvok používaný v západnej i tradičnej čínskej medicíne už od staroveku. Celá rastlina, ale najmä jeho korene, majú povzbudzujúce účinky, zvyšujú mieru odolnosti voči stresovým faktorom, a napomáhajú pri „oprave“ (nielen) tkanív. V tradičnej čínskej medicíne sa využíva na stimuláciu sleziny a pľúc, ale i energetických tokov v spodnej časti tela, a tiež celkovej imunity.

V nadchádzajúcom chladnom období je Astragalus ideálnym prírodným prostriedkom na posilnenie imunitného systému a prevenciu alebo liečbu prechladnutia i chrípky. Boli preukázané aj jeho imunostimulačné vlastnosti v prevencii infekčných, najmä vírusových, ochorení, prechladnutia a chrípke. Jeho činnosť pozostáva zo zabraňovania atrofie orgánov, napr. sleziny, týmusu i črevných lymfatických uzlín, podporuje aj fagocytárnu schopnosť a transformáciu lymfocytov T. Obsah saponínov poskytuje Astragalu aj hepatoprotektívny účinok, súčasne stimulujú regeneráciu hepatocytov.

Astragalus, rovnako ako iné orientálne rastliny, má adaptogénne vlastnosti, čo organizmu umožňuje dobre sa prispôsobiť a reagovať na stres, znižuje spotrebu kyslíka v mitochondriách, a zvyšuje rast, metabolizmus i životnosť buniek. Užíva sa preto na preklenutie obdobia plného únavy, námahy alebo v priebehu rekonvalescencie (napr. po liečbe antibiotikami). Podporuje tiež schopnosť učenia a pamäti.

Má tiež kardiotonický účinok, t.j. zasahuje do metabolizmu sodíka a draslíka, čím znižuje krvný tlak, a preto sa užíva v prípade hypertenzia.

Autor: Dott. Gabriele Trapani, Zdroj: Yamamoto
preloader