Citrónovník bergamotový - bergamotka

Bergamotka a cholesterol

Zázračné ovocie

Citrónovník bergamotový, alebo bergamotka, je druh citrusového plodu, ktorý sa po stáročia pestuje v oblastiach z dôb antických známych pod názvom Veľké Grécko. Toto ovocie má nespočetné množstvo vlastností prínosných pre organizmus a využíva sa najrôznejšími spôsobmi.

Tento citrusový plod je absolútnou novinkou v oblasti prírodnej liečby nášho kardiovaskulárneho a metabolického systému. Je prvkom typickým pre územie Kalábrie, a ako sme už raz písali, vďaka svojej vzácnosti a jedinečnosti sa čoraz častejšie začína využívať v modernom medicínskom prostredí.

Čo dodať? Jednoducho funguje!

Jeho účinok na hladinu cholesterolu sa stal terčom záujmu viacerých štúdií (jednej dôležitejšej než druhej), ktoré dokazujú, že bergamotka znižuje “zlý” cholesterol LDL a naopak podporuje tvorbu “dobrého” cholesterolu HDL spôsobom, akým sa to bežne dostupným (a často zneužívaným) statínom nedarí, navyše za cenu vedľajších účinkov.

Pripomíname, že HDL je dôležitým “zachytávačom” a spojencom našich ciev, vie však tiež byť závažným faktorom vzniku kardiovaskulárnych problémov, a to v prípade, ak je jeho hladina príliš nízka. Vďaka svojim špeciálnym polyfenolom účinne pôsobí na cievne steny, a tým predchádza tvorbe aterosklerotických plakov.

Šťava je horká kvôli obsahu naringínu (ktorý sa nachádza aj v grepe) a pôsobí vďaka polyfenolom, ktoré znižujú hladinu cholesterolu. Účinný mechanizmus sa pripisuje dvom flavonoidom, konkrétne brutieridínu a melitidínu, ktoré majú podobnú funkciu ako statíny.

Príroda (a výskumná skupina Yamamoto Research) vám opäť raz ponúka tie najdôležitejšie prvky pre zdravie, ktoré však v prvom rade musíme podporiť zdravou výživou a vhodnou fyzickou aktivitou.

Odporúčané nutraceutiká: Cormadex®

preloader