Čo sú termogénne látky

Čo je dobré vedieť pred tým, než si zakúpite spaľovač tukov

Čo sú termogénne látky (spaľovače tukov) vlastne zač, a ktorý druh, z toho kvanta produktov dostupných na trhu, je pre nás ideálny?

V prvom rade je potrebné objasniť, o akom type látky hovoríme, a za akým účelom ich užívame. Už odjakživa muži aj ženy bojujú proti hromadeniu nežiaduceho telesného tuku využívajú pri tom tie najpodivnejšie metódy v snahe o odstránenie tuku bez toho, aby sa museli príliš obmedzovať v strave. Mnoho ľudí je totiž presvedčených, že im stačí užívať rôzne pilulky, aby vyriešili tento náročný problém.

Zásady dlhodobého úbytku hmotnosti

Bohužiaľ, obyčajné užívanie „zázračných“ kapsúl nefunguje. Stravovanie je totiž základným kameňom pyramídy, na ktorej vrchole sa nachádza dlhodobý úbytok hmotnosti. Najskôr si musíme osvojiť jedálniček, ktorý bude zohľadňovať náš energetický výdaj i potravinovú intoleranciu, a zároveň nám tiež bude chutiť. V stravovacom pláne musíme teda zohľadniť náš celkový životný štýl i mieru vynaloženej fyzickej aktivity.

Nízkokalorická strava, vysokobielkovinová strava, diéty, počas ktorých budete jesť kvantá ovocia v domnienke, že tým neovplyvníte hladinu krvnému cukru, diéty založené na dlhodobom pôste, bez akéhokoľvek logického uvažovania… Toto všetko sú stravovacie plány, ktorých výsledkom bude len krátkodobá strata hmotnosti.

Pritom však treba zvyšovať percentuálny podiel svalovej hmoty a plne využiť potenciál oxidácie tukov.

Najčastejšou otázkou zostáva: „Fungujú tieto spaľovače alebo nie?! Odpoveď je určite ÁNO, ale všetko závisí od spôsobu ich užívania, ako aj ich zloženia, a samozrejme správneho tréningu i stravovania.

Výživové doplnky, ktoré podporujú chudnutie

Svetový trh s výživovými doplnkami ponúka nespočetné množstvo druhov termogénnych látok, s ktorých si môžeme vyberať. Líšia sa však kvalitou, t.j. množstvom v nich obsiahnutých látok a extraktov. Ako si zvoliť ten najvhodnejší spaľovač tukov?

Najskôr musíte zistiť, aká veľká je úroveň tolerancie Vášho organizmu voči obsiahnutým stimulujúcim látkam. Ako sú napr. kofeín či koncentrované výťažky zo zeleného čaju, ktoré v rôznych množstvách môžu mať za následok neželanú vedľajší účinok – zmenu tepovej frekvencie srdca.

Preto ak o takýchto Vašich intoleranciách viete, mali by ste im venovať pozornosť, a napr. zohľadniť pri užívaní spalovačov tukov množstvo kávy, ktorej vypijete počas dňa, aby ste obmedzili vedľajšie účinky nadmernej konzumácie kofeínu.

Významná zložka: L-tyrozín

Ďalšou dôležitou zložkou obsiahnutou vo väčšine termogénnych látok je L-tyrozín. Je to aminokyselina, ktorá sa vyrába z esenciálnej aminokyseliny fenylalanínu, a zohráva kľúčovú úlohu pri udržiavaní homeostázy organizmu počas zvýšenej miery stresových situácií, a rovnako zasahuje do syntézy adrenalínu a noradrenalínu v neurotransmiteroch.

Vzhľadom k tomu, že L-tyrozín je zodpovedný za syntézu hormónov štítnej žľazy, je nevyhnutný pri udržiavaní rovnováhy metabolizmu. Najmä v stresových situáciách (ako napr. pri náročnej dlhodobej nízkokalorickej strave, kedy organizmu hrozí nedostatok tyrozínu).

Preto ak počas prísnej diéty začnete užívať spaľovač tukov, docielite (zachovaním správneho fungovania metabolizmu) vyšší úbytok tukového tkaniva; bezprostredne po dosiahnutí Vášho cieľa (skôr súťaž v kulturistike než celkový úbytok hmotnosti) sa obnoví správna produkcia hormónov štítnej žľazy.

Ai-BURN a Ai-BURN HARDCORE: starostlivo vyberané zloženie v dvoch revolučných spaľovačoch tukov

L-tyrozín, obsiahnutý v Ai-BURN-e má v kombinácii s kofeínom, kakaovým extraktom, extraktom z pomarančovníka horkého a zeleným čajom, veľmi účinný termogénny efekt, ktorý možno ešte znásobiť súbežným užívaním produktov CarniBLASTCaffeine TABS (alebo aj bez obsahu kofeínu) – toto sa odporúča najmä tým, ktorí začínajú s fyzickou aktivitou zameranou na redukciu hmotnosti.

Obzvlášť CarniBLAST sa skladá z dvoch typov karnitínu: propionyl-l-karnitínu a L-karnitín-tartrátu. Prvý pomáha spustiť funkciu oxidu dusnatého, ktorý je zodpovedný za „napumpovanie“ svalovej hmoty počas tréningu. Druhý zmienený bojuje proti tvorbe laktátu a svalovému katabolizmu pre nízkokalorickej strave.

Okrem Ai-BURN-u sme vyvinuli aj novšiu verziu: Ai-BURN HARDCORE. Ide o základnú zmes s prídavkom čierneho korenia, ktoré má vplyv na metabolizmus, pomarančovníka horkého, ktorý bojuje proti lipidom, a ženšenu, určeného na boj so sacharidmi. Extrakt zo zeleného čaju zase pôsobí proti pocitu únavy a vyčerpaniu. Prítomnosť zelenej kávy, orechov koly (tropického stromu), guarany, kakaa a maté účinky produktu ešte viac zefektívňuje.

Úloha glukomananu pri podpore pocitu sýtosti

Najčerstvejšou novinkou je Ai-LIPOROL. Je to výživový doplnok založený na báze glukomananu, t.j. vlákniny rozpustnej vo vode, ktorá sa extrahuje z rastliny konjac. Výskum preukázal, že jeho užívanie prispieva k zvýšeniu pocitu sýtosti, zmierňuje zápchu a znižuje hladinu cukru v krvi. V neposlednom rade tiež znižuje hladinu cholesterolu a telesnú hmotnosť. Po zmiešaní s vodou nadobúda glukomanan formu gélu a je schopný znásobiť svoj objem až na 17-násobok pôvodnej veľkosti.

Vláknina sa v žalúdku prostredníctvom absorpcie vody zväčšuje a zaberaním miesta dochádza k okamžitému pocitu sýtosti. Glukomanán tiež podporuje diéty zamerané na chudnutie, pretože v žalúdku a črevách absorbuje tuk, čím uľahčuje jeho vylučovanie a nie ukladanie.

Obsahuje aj výťažok z guinejského korenia a aframon, tzv. rajské zrnká, čo je typická africká rastlina, ktorá preukázateľne transformuje biele tukové tkanivo (oveľa ťažšie na spálenie) na hnedé (ktoré sa ľahšie rozptyľuje teplom). Pričom nedochádza k výkyvom hladiny cukru v krvi a zvyšuje sa miera spaľovania viscerálneho tuku. Kapsaicín, t.j. alkaloid prítomný v štipľavej paprike, stimuluje termogenézu hnedého tuku.

Zelená káva umožňuje nižšiu asimiláciu intestinálnych sacharidov, lepšie využíva zásoby tukov, pretože zabraňuje spotrebe pečeňovej glukózy. Výťažky zo zeleného čaju stimulujú metabolizmu, rovnako ako kakao, ktoré na rozdiel od kofeínu nevytvára závislosť, a nemá nežiaduce vedľajšie účinky, ako sú napr. príliš nízka či vysoká tepová frekvencia.

Ako sa orientovať pri výbere spaľovaču tukov

Vo svete, a najmä v USA, sú na trhu k dispozícii aj termogénne látky, obsahujúce ingrediencie, ktoré sú u nás nelegálne, ako napr. Yohimbe. Je to látka, ktorá pôsobí na alfa-adrenergné receptory tukových buniek, regulujúce termogenézu, a tým spúšťajú proces lipolýzy, čo vedie k potláčaniu pocitu hladu. Viaceré štúdie preukazujú jeho účinok podobný prírodným afrodiziakám, ako aj účinok zvyšujúci kognitívne schopnosti mozgu.

U nás tieto látky nie sú dostupné najmä kvôli obzvlášť problematickým vedľajším účinkom. Ako sú úzkosť, tachykardia, nevoľnosť, vracanie, nespavosť, bolesti hlavy, halucinácie či záchvaty paniky. Je samozrejmé, že začiatočník by nikdy nemohol zvládnuť takéto vedľajšie účinky bez prerušenia svojho tréningového programu.

Aby sme teda našli ten správny produkt pre nás, bude najlepšie, keď začneme postupne s užívaním doplnkov, ktoré budú mať malý vplyv na náš organizmus, a ktoré budeme schopní zvládnuť bez prílišného množstva nežiaducich vedľajších účinkov. Musíme vedieť, že každý produkt, ktorý užívame, sa spolieha na značky, ktoré sú plne testované a bezpečné, a zaručujú požadovaný účinok.

Je dôležité spoliehať sa na odborníkov, ktorí daný produkt skutočne poznajú a sú schopní predovšetkým ponúknuť nám aj alternatívu, ak sa vyskytne akýkoľvek problém. A nezabúdajme ani na stravu: ak totiž nevedieme zdravý životný štýl, bude účinok spaľovačov tukov iba polovičný.

Autor: Agnese Donati, Zdroj: Yamamoto
preloader