Zinok

Diéty s nízkym obsahom zinku poškodzujú trávenie.

Zinok má vplyv na základné metabolické funkcie väčšiny živých organizmov.

Nový výskum vedený spoločnosťou zaoberajúcou sa výživou zvierat na Technickej univerzite v Mníchove (TUM) zistil, že aj minimálny nedostatok zinku kompromituje trávenie, hoci bez typických symptómov. Preto by sa malo zabrániť nedostatku zinku v strave. Keďže tento stopový prvok existuje iba v malých množstvách v tele, musí sa užívať v strave. Na začiatku sa nedostatok zinku prejavuje bez viditeľných príznakov, ale zmeny sa môžu zistiť v pečeni a v krvi.

Štúdia, ktorú vykonal Daniel Brugger z TUM, dokázala, že dokonca mierny nedostatok zinku v strave zvierat zabraňuje tráviacej aktivite pankreasu, ktorý vylučuje zinok v gastrointestinálnom trakte, aby sa udržala stabilná hladina zinku. Naopak, ak je organizmus chudobný o zinok, znižuje jeho vylučovanie na minimum.

Východiskovým bodom pre štúdium Daniela Bruggera bola hypotéza, že tento mechanizmus môže súvisieť s trávením. Brugger odporúča veganomvegetariánom a starším ľuďom sledovať ich príjem zinku. Okrem iného sa subklinický nedostatok zinku u ľudí pripisuje zvýšenej hladine zápalových markerov a zníženej imunity.

preloader