Hydrolyzáty kazeínu a ich špecifikácie - PeptoBol

Hydrolyzáty kazeínu a ich špecifikácie

Hydrolyzáty kazeínu sú najnovším objavom v oblasti proteínov. Získavajú sa tzv. hydrolýzou, t.j. umelým procesom enzymatického štiepenia. Prostredníctvom hydrolýzy sa proteínové väzby delia, pričom sa proteín premieňa na menšie a ľahšie stráviteľné molekuly: peptidy.

Vytvorenie doplnku “PeptoBol” nebolo iba módnym výstrelkom, tak typickým pre filozofiu spoločnosti Yamamoto® Nutrition, ale vedecky podloženou záležitosťou.

Štúdie, ktoré máme k dispozícii, sú dôkazom rôznych špecifických vlastností hydrolyzátov kazeínu: bolo preukázané, že sú účinnejšie ako klasické srvátkové “Whey” a dlhodobejšie si udržujú svoje pozitívne vlastnosti vo vzťahu k aminokyselinám, taktiež vytvárajú s proteínmi dlhšie reťazce, ktoré tak oceňujeme najmä pre ich schopnosť extrémne rýchlo sa vstrebávať, a to bez akéhokoľvek otravného či obmedzujúceho efektu v našom zažívacom trakte.

Rozdiely medzi hydrolyzátmi kazeínu a samotným kazeínom

Pozoruhodná je porovnávacia štúdia, uverejnená v periodiku Pharmacological Reviews, ktorej predmetom záujmu bol kazeín a jeho “príbuzní”, a ktorá vyzdvihuje možný 30%-ný nárast proteínovej syntézy počas viac než 6 hodín. V neposlednom rade, reakcia na inzulín: aj tento faktor nám uľahčí ideálnu tvorbu glykogénu tým, že sa hydrolyzáty kazeínu naviažu na uhľohydráty (najlepšie to dokáže nová generácia, napr. GlycoBol®) , pričom tým získajú veľmi silnú rýchlu odozvu v podobe výživového materiálu, a tým dosiahneme najefektívnejšiu tvorbu svalovej hmoty.

Zvláštnosti hydrolyzátov kazeínu

Ako v jednom rozhovore uviedol Dave Palumbo, bývalý americký profesionálny kulturista, PeptoBol® je najefektívnejšia a najužitočnejšia proteínová podporná látka. Ešte si ju však priblížme, pretože je to práve ona, ktorá definuje rozdiel medzi klasickými srvátkovými Whey a kazeínmi.

V strave v pevnom skupenstve majú proteíny príliš “veľké” rozmery, než aby sa celé dokázali priamo vstrebať v tráviacom trakte. Náš organizmus ich najskôr musí natráviť a rozložiť na menšie zložky, aby ich mohol absorbovať. Iba jednotlivé aminokyseliny, ako aj di- a tripeptidy, sa v črevách vstrebávajú priamo. PeptoBol® je tvorený hydrolyzátmi kazeínu (PeptoPro®) a obsahuje vysoké percento (70 -80%) malých di- a tripeptidov, ktoré môžu takmer okamžite preniknúť do krvného riečišťa. Ideálne je užívanie po tréningu, kedy sú svaly ešte zapálené, prekrvené a naplnené hormónmi, a je potrebné množstvo materiálu na ich regeneráciu.

PeptoBol® je čistý hydrolyzát kazeínu (PeptoPro®) bez akýchkoľvek prídavkov v podobe aróm či sladidiel, aby sa zabránilo “kontaminácii” a ovplyvňovaniu jeho charakteristických čŕt:

  • ľahká rozpustnosť vo vode;
  • stabilita aj v kyslom prostredí;
  • hypoalergénne vlastnosti (často podceňované);
  • rýchla biologická dostupnosť (keďže vieme, že dať si pevnú stravu hneď po tréningu, nie je optimálne, pretože sa pri tom vyžaduje značné úsilie tráviaceho traktu, čím sa znižuje miera vstrebávania, ako aj efektivita absorpcie živín);
  • stimulácia uvoľňovania inzulínu, základného “záložného” hormónu, ktorý v našom tele pôsobí vždy, keď je to potrebné. Vďaka tomu môže mať športovec, ktorý počas a po tréningu prijíma nápoje na báze jednoduchých sacharidov , na ktoré sa viažu aminokyseliny a elektrolyty, k dispozícii aj tieto malé výkonné reťazce peptidov, aby tak pomohol regeneračnému procesu.
Autor: Gabriele Trapani, Zdroj: Yamamoto
preloader