KoenzýmQ10, tiež známy ako ubichinón alebo vitamín Q, je organická molekula, presnejšie benzochinón, prítomný v každej bunke organizmu, a je štrukturálne podobný vitamínu K a vitamínu E.
Hlavná funkcia koenzýmu Q10
Jeho primárnou funkciou je uľahčovanie výroby ATP za prítomnosti kyslíka, ktoré je nevyhnutné na zachovanie dobrej fyzickej výkonnosti.
Táto molekula sa nachádza hlavne v eukaryotických bunkách, biologických membránach a mitochondriách, a podieľa sa na výrobe energie.
Koenzým Q10 môže byť prítomný v 3 formách:
- oxidovaná forma
- forma medziproduktu alebo semi-chinónu
- znížená forma (veľmi lipofilná)
Hlavné využitie koenzýmu Q10
- pri prevencii srdcových ochorení: podľa niektorých štúdií by koenzým Q10 pomohol zvládnuť kongestívne srdcové zlyhanie, ak by sa užíval v kombinácii s bežnými liekmi. Toto ochorenie sa vyskytuje pri nízkej hladine koenzýmu Q10 a niekoľko štúdií naznačuje, že je doplnkové užívanie môžu pomôcť znížiť opuch v nohách a prítomnosť tekutiny v pľúcach, čo uľahčuje dýchanie
- pri prevencii hypertenzie a súvisiacich poškodení
- pri prevencii a riadení neurodegeneratívnych ochorení: hladina koenzýmu Q10 sa znižuje pri zlej strave alebo podvýžive, po niektorých terapiách pomocou liekov a pri niektorých chronických ochoreniach (ako sú kardiovaskulárne ochorenia, neurodegeneratívne ochorenia, ako je Parkinsonova choroba, diabetes, nádory), preto je zaujímavé jeho využitie pri prevencii a liečbe týchto ochorení
- pri prevencii starnutia buniek
- pri športe proti oxidačnému stresu vyvolanom intenzívnou fyzickou záťažou: výživové doplnky na báze koenzýmu Q10 sa užívajú proti únave, slabosti, zníženiu pocitu únavy, podporu svalovú pohodu a vďaka svojej antioxidačnej úlohe pôsobia proti tzv. oxidačnému stresu vyvolanému voľnými radikálmi
- pri hypercholesterolémii: rovnako ako v prípade neurodegeneratívnych ochorení, osoby s vysokou hladinou cholesterolu v krvi mávajú nižšiu hladinu koenzýmu Q10
Dávkovanie, zdroje a spôsoby užívania
Potraviny, v ktorých sa nachádza koenzým Q10:
- mastné ryby (losos, tuniak)
- vnútorné orgány (pečeň)
- celozrnné výrobky
- sardinky a makrely
- rastliny (sója a špenát)
- pšeničné klíčky
- sušené ovocie
- rastlinné oleje
Koenzým Q10 sa zvyčajne predáva v lekárňach a podobných miestach ako potravinový doplnok vo forme kapsúl či tabliet, samostatne alebo v kombinácii s inými látkami, ako napr. minerálmi (selén) alebo vitamínmi (vitamín E).
Odporúčaná denná dávka je 30 – 200 mg (maximálny denný príjem definovaný pre túto látku).
Keďže koenzým Q10 je molekula rozpustná v tukoch, je užitočnejšie ju užívať s jedlom bohatým na tuky, aby sa uľahčilo jeho vstrebanie (existujú doplnky, pri ktorých sa ubichinón spája s olivovým olejom).
Možné interakcie medzi koenzýmom Q10 a liekmi
V súčasnosti dochádza k interakcii s niektorými liekmi, preto je vždy vhodné jeho užívanie skonzultovať so svojím lekárom.
K interakciám môže dochádzať pri užívaní s:
- protirakovinovými chemoterapeutikami
- antihypertenzívami
- antikoagulanciami
- betaxololom (užívaným pri liečbu hypertenzie, angíny a glaukómov)