Ferro Liposomiale - Lipozomove zelezo

Lipozómové železo: nový druh liečby anémie

Lipozómové železo je základným prvkom nášho zdravia, zohráva primárnu úlohu pri ochrane imunitného i kardiovaskulárneho systému. Podporuje aj kognitívne funkciu mozgu. Jeho nedostatok je však veľmi častý a prejavuje sa viacerými spôsobmi, medzi ktoré patrí aj “anémia”. Je to stav, ktorý je dôsledkom poklesu koncentrácie hemoglobínu v krvi. Podľa posledných údajov Svetovej zdravotníckej organizácie trpí nedostatkom hemoglobínu až 1,6 mld. obyvateľov našej planéty a až 700 miliónov je definovaných ako “vážne chorých”.

K anémii môže dôjsť v prípade

 • zvýšenej námahy alebo náročnejších športových aktivít
 • pri zníženej črevnej absorpcii
 • starnutí
 • tehotenstve
 • dojčení
 • genetických či chronických ochoreniach
 • nedostatku vitamínu B12, železa alebo kyseliny listovej

Nízka hladina železa v krvi vedie k zhoršeniu tvorby červených krviniek.

Málo červených krviniek spôsobí horšie okysličovanie každej časti tela, svalov i buniek. Výmena kyslíka a oxidu uhličitého (odpadový plyn z bunkového metabolizmu) nemôže byť adekvátne účinná bez dostatočného množstva červených krviniek.

Medzi najtypickejšie príznaky nedostatku železa patria:

 • častá únava
 • pocit slabosti
 • studené končatiny
 • oslabený imunitný systém
 • krehkosť nechtov a vlasov
 • zmeny nálad
 • psychická únava spojená s ťažkosťami s koncentráciou

Všetky tieto príznaky súvisia s tým, že telo nemá dostatok železa na výrobu hemoglobínu, ktorý transportuje kyslík do hlavných, životne dôležitých orgánov. U detí môže tento nedostatok viesť k ťažkostiam s učením a výraznému nedostatku pozornosti (ADD – porucha pozornosti). Tento nedostatok sa týka predovšetkým žien v plodnom veku, úbytok železa v priebehu menštruácie alebo počas tehotenstva môže dosiahnuť až 25% optimálnej úrovne.

Existuje aj niekoľko ďalších príčin, pre ktoré môže dôjsť k nedostatku železa, a to napr. zhoršenie vstrebávania v zažívacom trakte, krvácanie v gastrointestinálnom systéme, žalúdočné problémy a pod., ktoré si vyžadujú hĺbkové diagnostické vyšetrenia. Aby sa vykompenzoval nedostatok železa, najideálnejšie je prijímať feritín vo forme séra s obsahom železom aspoň 15 µg/l u dospelých a 12 µg/l u detí. V hraničných prípadoch je potrebné železo dopĺňať  intravenóznou formou (infúziou) v rukách odborníka-lekára. V súčasnosti je na trhu dostupná široká ponuka rôznych doplnkov s obsahom železa, vďaka ktorým môžete udržiavať jeho hladinu na optimálnej úrovni. V strave by zdravý dospelý muž mal prijímať denne 10 mg železa; žena v plodnom veku, či tehotná alebo dojčiaca, potrebuje prijať v priemere 18 mg železa. Doplnky s obsahom železa však netreba preceňovať, nemôžu ich považovať za náhradu pestrej a vyváženej stravy a dodržiavania zdravého životného štýlu. Najčastejšie lekári predpisujú síran železnatý, citrát železitý a D-glukonát železa. Všetky tieto formy železa však majú rôzne percento absorpcie a dokonca i viaceré nežiaduce účinky, ako napr. žalúdočná nevoľnosť, bolesti brucha, zápcha, hnačka či tmavá stolica.

Náš produkt Lipozómové železo

je výživový doplnok založený na báze produktu LIPOFER®. Skladá sa zo železitého pyrofosfátu, ktorý je akýmsi „lipozómovým“ prepravcom , uloženým v ochrannej fosfolipidovej membráne. V porovnaní s inými doplnkami užívanými orálne disponuje lepšou gastrointestinálnou absorpciu a vyššou biologickou dostupnosťou železa s minimálnym výskytom vedľajších účinkov. Za normálnych podmienok sa vstrebe spravidla len 15 až 20% perorálne podaného železa, a to v dôsledku obmedzenia dostupnosti špecifických nosičov železa na úrovni dvanástnika. Takže je zbytočné (a dokonca škodlivé) zvyšovať prijaté dávky železa. Pretože akonáhle sa naplní transportná kapacita nosičov, dosiahne sa už len zvýšenie vplyvu vedľajších účinkov a nie zvýšenie absorpcie železa.

Naše telo potrebuje len veľmi málo tohto základného minerálneho prvku, ale táto “malá časť” musí byť maximálne biologicky dostupná a využiteľná. V posledných rokoch sa v medicínskom prostredí o vlastnostiach železa rozpráva oveľa viac. Je to spôsobené modernými technológiami mikroenkapsulácie lipozómov, vďaka ktorým sa lipozómové železo vstrebe kompletne v celom črevnom systéme (a nielen v dvanástniku). Týmto spôsobom sa železo dostane neporušené “až na mieste určenia” bez toho, aby narúšalo sliznice v gastrointestinálnom systéme. Odborná literatúra uvádza absorpciu týmto spôsobom až 3,5-krát vyššiu ako pri voľnom pyrofosfáte železa, 2,7-krát vyššiu ako pri sírane železa, a 4,1-krát vyššiu ako pri glukonáte železa.

Odporúčané dávkovanie je 1 kapsula produktu Lipozómové železo® denne (v akúkoľvek dennú dobu). Počas tehotenstva či kojenia však ohľadom dávkovania a doby užívania najskôr kontaktujte svojho lekára alebo gynekológa.

Autor: Dott. Gabriele Trapani, Zdroj: Yamamoto
preloader