Maca je rastlina s pôvodom v Kordillerách a v Andách juhoamerického Peru a Bolívie. V tradičnej andskej medicíne sa už po tisícročia upravuje najrozmanitejšími spôsobmi s cieľom využiť jej posilňujúce účinky.
Maca (lat. Lepidium peruvianum G. Chacón, = L. meyenii Walpers), známe tiež ako ženšen Ánd alebo ženšen peruánsky, je jednoročná rastlina pôvodom z Kordiller a Ánd, pohorí v Peru a Bolívii. Pestuje sa kvôli svojmu jedlému koreňu, kvôli povzbudzujúcim účinkom sa využíva v ľudovom liečiteľstve, keďže zvyšuje fyzickú aj mentálnu odolnosť.
Maca sa takisto konzumuje, má vysokú výživovú hodnotu, pre miestnych obyvateľov je niečím porovnateľným ako obilniny pre ľudí v našich zemepisných šírkach.
Maca obsahuje:
- esenciálne aminokyseliny (izoleucín, leucín, lyzín, metionín, triptofán, valín, treonín, fenylalanín);
- neesenciálne a semi-esenciálne aminokyseliny (arginín, kyselina glutámová, kyselina asparágová, glycín a alanín);
- minerály (železo, mangán, zinok, vápnik a fosfor);
- alkaloidy;
- proteíny;
- vitamín C nevyhnutný pre každodenné posilnenie imunitného systému, zabraňuje tvorbe cholesterolu, bojuje proti pohybu voľných radikálov, spomaľuje proces starnutia;
- vitamíny skupiny B nevyhnutné pre správneho fungovanie pečene a nervového systému;
- triterpenové a steroidné saponíny;
- glukozinoláty, ktoré v kombinácii s diétou s nízkym príjmom jódu, môžu spôsobovať strumu. Treba však zdôrazniť, že korene Maca, obzvlášť tie tmavšej farby (červené, fialové až černasté), obsahujú hojné množstvo jódu;
- nenasýtené mastné kyseliny: maen a makamid pravdepodobne zodpovedné za afrodiziakálny účinok tejto rastliny
Vlastnosti Maca
Maca u žien podporuje tvorbu estrogénu, ktorý stimuluje folikulárnu tvorbu, a tým zvyšuje plodnosť.
Táto rastlina má adaptogénne vlastnosti, podobne ako aj Ženšen a Všehojovec, ktoré podporujú a zvyšujú schopnosť tela prispôsobiť sa stresovým faktorom rôzneho druhu (ako napr. fyzická či psychická únava, pracovné vyťaženie, športová záťaž, choroby atď.).
Maca má afrodiziakálne vlastnosti a zvyšuje mužskú potenciu, ako sa ukázalo v štúdii, kedy dospelí muži po dobu štyroch mesiacov užívali extrakt z Maca. Výsledky ukázali nárast objemu ejakulátu, čiže zvýšenie počtu spermií a ich pohyblivosť, pričom sa nepreukázali žiadne abnormálne hladiny LH, FSH, prolaktínu, testosterónu či estradiolu.
Všeobecne platí, že užívanie Maca podporuje pocit sýtosti a potláča pocit hladu; vďaka svojmu obsahu jódu Maca stimuluje metabolizmus i funkciu štítnej žľazy.
Kedy užívať Macu?
Odporúča sa užívať práškový extrakt z koreňa tohto tradičného peruánskeho lieku v objeme 1,5 g, na 3 užitia počas dňa, na plný žalúdok.
Vedľajšie účinky
Kedy sa vyhnúť užívaniu Maca:
- počas tehotenstva
- počas choroby
- počas endokrinných porúch, porúch prostaty a štítnej žľazy
Nežiaduce účinky v prípade predávkovania:
- bolesť hlavy
- pálenie záhy
- zrýchlenie srdcového rytmu
- formy akné alebo kožné alergie
- u žien môže dôjsť k hormonálnym zmenám