Vitamin K2+D3 Yamamoto

Menopauza: príznaky, riziká a prevencia

Menopauza predstavuje zložité obdobie v živote ženy, kedy dochádza k mnohým zmenám nielen z fyzického, ale aj psychického a sociálneho hľadiska.

Žena v plodnom období podstupuje rad zmien, najmä na hormonálnej úrovni, a ako prvý ich pocíti hypotalamus, t.j. riadiaca jednotka, ktorá ovláda celý nás neurovegetatívny život. Pred identifikáciou symptómov, ktoré charakterizujú túto fázu života, je potrebné zaradiť menopauzu z fyziologického hľadiska. Dochádza k nej najmä vo veku okolo 50 rokov, a predchádza jej obdobie, počas ktorého celkom zmizne menštruačný cyklus, tzv. peri-menopauza; obdobie po už spomínanej menopauze sa nazýva post-menopauza.

Obe tieto fázy sa súhrnne označujú pojmom klimaktérium a predstavujú komplex javov a príznakov, ktoré predchádzajú, sprevádzajú a nasledujú prechod od plodnosti k neplodnosti ženy.

Príznaky, ktoré sa vyskytujú, sú spôsobené znížením hladiny cirkulujúceho estrogénu z dôvodu poklesu, resp. ukončenia ovariálnej aktivity, a medzi najčastejšie patria: návaly tepla, búšenie srdca, nespavosť, bolesti a/alebo svalové a kĺbové problémy, atď. Najmä nedostatok estrogénu spôsobuje zvýšenie rizika kardiovaskulárnych a osteoartikulárnych ochorení, vrátane osteoporózy.

Osteoporóza

Toto ochorenie predstavuje, bohužiaľ, typický problém tejto fázy, ktorému musí čeliť značný počet žien. Ide o ochorenie kostí vyznačujúce sa stratou kostnej hmoty a odolnosti proti zaťažovaniu, čím sa zvyšuje riziko vzniku fraktúr.

Prevencia a riešenie

Existujú tri faktory určené na prevenciu a boj proti vyššie uvedeným symptómom a ochoreniam:

 • vhodné stravovanie
 • fyzická aktivita
 • výživové doplnky

Tieto tri faktory vzájomnou synergickou spoluprácou potláčajú príznaky menopauzy a znižujú jej prejavy. Prijímané potraviny musia zaručiť adekvátnu zásobu živín zameraných na zníženie nedostatku estrogénu. Fyzická aktivita poskytuje nielen fyzické (posilnenie svalového a kostrového aparátu), ale aj psychologické výhody.

Tretí faktor je však tiež veľmi dôležitý, keďže podľa odborníkov je účinným spôsobom, ako bojovať proti deficitu vápnika a následnému krehnutiu kostí počas menopauzy, užívanie výživových doplnkov.

Menopauza: odporúčané výživové doplnky

Existuje niekoľko živín, ktoré počas menopauzy udržujú celkový stav ženy pod kontrolou a pôsobia proti vplyvu starnutia a nedostatku hormónov.

Medzi najdôležitejšie látky patria: Vápnik, horčík, melatonín, esenciálne aminokyseliny, vitamín D a vitamín K.

Vápnik je v našom tele jedným z najzákladnejších prvkov a jeho cieľom je udržať správnu hustotu kostnej hmoty, preto je viac ako vhodné dodávať ho organizmu prostredníctvom výživových doplnkov. Treba však dodržať sa pri tom v rámci predpísaných noriem, pretože nadbytok vápnika môže spôsobovať jeho zbytočné hromadenie na arteriálnej úrovni a tvorbu plaku.

Spontánne sa teda vynára otázka, ako nasmerovať vápnik priamo do kostí bez toho, aby sme sa vyhli tomuto nežiaducemu efektu?

Odpoveďou je vitamín K2.

Vitamin K

Vitamín K2: ak ho nemáme, vápnik naberie nesprávny smer

Vitamín K2 zohráva kľúčovú úlohu v boji proti príznakom starnutia. Ide o nedávno objavený vitamín rozpustný v tukoch, patriaci do rodiny vitamínov skupiny K, ktorý sa odborne nazýva menachinón.

Minimálne odporúčané množstvo je 25 – 50 mcg denne, ale je ťažké naplniť túto dennú dávku výhradne zo stravy. Jeho hlavnou funkciou je vyvážiť hladinu vápnika prijatého zo stravy a zabrániť jeho usádzaniu v tepnách.

Vitamín K2 vo výživových doplnkoch: je základom pre zdravie žien

Poskytuje dve dôležité výhody:

 • zníženie rizika tvorby vápenatého plaku v tepnách;
 • zlepšenie distribúcie vápnika do kostí.

Z toho je zrejmé, že nedostatok vápnika vytvára nevhodné prostredie na jeho metabolizmus, a naopak, jeho dodávanie vo forme výživových doplnkov chráni pred kardiovaskulárnymi ochoreniami a problémami pohybového aparátu.

Ďalšími nespornými výhodami sú:

 • podpora srdca, pretože znižuje hromadenie vápnika v tepnách
 • podpora kostí, vďaka účasti pri tvorbe osteokalcínu, ktorý posilňuje celý osteoartikulárny aparát
 • predchádzanie zubným ochoreniam, zlepšuje citlivosť zubov a zabraňuje tvorbe kazov
 • pomoc aj z estetického hľadiska, pretože pomáha udržiavať pevnosť pokožky, spomaľuje výskyt vrások i nástup kŕčových žíl

Na správne fungovanie tohto pozitíva je potrebná spolupráca ďalšieho vitamínu, a to vitamínu D.

Vitamín D

Vitamín D je rozpustný v tukoch, nazýva sa „kalciferol“, v tele sa vyskytuje v dvoch formách: ako ergokalciferol (vitamín D2) a cholekalciferol (vitamín D3). Vitamín D2 je prítomný v potravinách rastlinného pôvodu a prijímame ho v strave. Vitamín D3 sa naopak syntetizuje cez pokožku, konkrétne absorpciou slnečných lúčov, ale je tiež prítomný v živočíšnych produktoch. Je považovaný za regulátor a prekurzor metabolizmu vápnika, a preto je užitočný pri kalcifikácii kostí; tiež však prispieva k udržaniu správnej hladiny vápnika a fosforu v krvi.

V potravinách sa vyskytuje v nedostatočnom množstve, a preto ho lekári odporúčajú dopĺňať prostredníctvom výživových doplnkov, a to najmä ženám v období menopauzy.

Dopĺňanie vitamínu D3 a jeho výhody

Medzi viaceré výhody dopĺňania vitamínu D3 prostredníctvom výživových doplnkov patrí:

 • zlepšená fixácia vápnika a fosforu
 • prevencia nádorov
 • predchádzanie depresívnym stavom
 • kontrola vylučovania inzulínu a znižovanie rizika kardiovaskulárneho ochorenia
 • podpora imunitného systému

Synergická spolupráca vitamínov K2 a D3

Najlepší spôsob, ako využiť horeuvedené výhody, je určite kombinácia užívania týchto dvoch vitamínov, pretože len spolu sa významne podieľajú na procese kalcifikácie kostí.

Táto vzájomná synergia sa pozitívne prejaví na kardiovaskulárnom systéme i kostiach, zabráni poklesu hustoty kostí, čím môžete predísť vzniku ochorení kostí, alebo zmierniť tie už prebiehajúce.

V záplave nesmierneho množstva výživových doplnkov sa práve vitamíny K2 a D3 zdajú byť tou najsprávnejšou voľbou pri prevencii a liečbe hlavných problémov spôsobených menopauzou, ako sú rôzne kardiovaskulárne a osteoartikulárne ochorenia, čoho zástancami sú aj mnohí lekári a vedci.

preloader