NeuroSURGE: ovládame únavu a stres

NeuroSURGE: ovládame únavu a stres

Produkt NEUROSURGE obsahuje dva dôležité adaptogény, a to Rodiola a Ashwagandha, s podporou fosfatidylserínu.

Propagácia v masmédiách často používa termíny ako “energetický prípravok”, “stimulant”, “povzbudzujúci produkt” na označenie vitamínov alebo ich určitých typov. Niekedy človek cíti, že musí užiť tieto produkty, aby sa pomocou vitamínov “nakopol” vo chvíľach únavy a stresu. Vitamíny majú v ľudskom tele mnoho zložitých úloh, ale v prípadoch prehriatia môže dôjsť k vysokým stresovým situáciám rôzneho druhu, zapríčinených niektorým z fytoaktívnych “adaptogénnych” prvkov (všeobecne známy “ženšen”) kvôli svojím „energizujúcim“ vlastnostiam.

Čo znamená pojem „adaptogén“?

Definujme si termín “adaptogén”: ide o prostriedok, ktorý je schopný generovať zlepšenie psycho-fyzikálneho stavu: zvyšuje odolnosť voči psycho-fyzikálnej únave, reguluje metabolické funkcie a zvyšuje kognitívne schopnosti.

Pomáha endokrinnému a nervovému systému zlepšiť schopnosť tela prispôsobiť sa stresu rôznej povahy (práca, štúdium, intenzívna fyzická či emotívna aktivita) a klimatickým či sezónnym zmenám, a pomáha taktiež tieto systémy zoceľovať a posilňovať.

Športovec pravidelne prechádza štádiami, v ktorých intenzita tréningu rapídne stúpa, vzniká stres, a tým sa uvoľňuje kortizol v množstve “prekračujúcom hranice”, čím dochádza k jeho premene z fyziologického hormónu nevyhnutného na vykonávanie určitých úloh v organizme (je to najsilnejší protizápalový prostriedok!) na skutočne nebezpečný prvok ohrozujúci metabolizmus (vyvolaný alarmujúcou situáciou).

Je to prvok zásadného významu, ktorý však môže narušiť cvičebný program aj výsledky športovca (zmena metabolizmu sacharidov, proteínový katabolizmus, zadržiavanie vody); preto je dôležité kontrolovať jeho aktivitu.

Rhodiola rosea

Termín “adaptogén” zaviedol v roku 1975 švédsky rastlinný inštitút po výskume vykonanom na rozchodnici ružovej (Rhodiola rosea), ktorý mal za cieľ vysvetliť vplyv tohto veľmi zaujímavého fytoextraktu proti stresu.

Korene rozchodnice majú nesmierne adaptogénne účinky a vo všeobecnosti podporujú učenie a pamäťové schopnosti (o ktorých vedela už sibírska ľudová medicína). Mnohé z jej vlastností boli vedecky dokázané a sú spôsobené prítomnosťou fenylpropanoidových glykozidov, najmä salidrozidu a rosavidínu, ktorých chemická štruktúra je podobná eleuteroidu B, jednej z účinných zložiek obsiahnutej aj vo všehojovci štetinatom.

Salidrozid má tiež účinok na podporu pracovného výkonu i výkonnosti celého organizmu. Rozchodnica zvyšuje plazmatickú koncentráciu beta-endorfínov, ktoré pomáhajú zabraňovať hormonálnym zmenám počas stresových situácií.

Má kardioprotektívny účinok (chráni srdce) v prípade tachykardie, a palpitácie v dôsledku úzkosti, pôsobí proti nervozite a zvyšuje odolnosť proti stresu; rovnako znižuje čas zotavenia sa po intenzívnom cvičení; výrazne zlepšuje kvalitu spánku, čo je nevyhnutné pre každého športovca, ale aj pre študenta, ktorý trpí stresom počas skúšok.

Vplyv na chudnutie

Táto rastlina má vplyv aj na chudnutie, a to vďaka stimulácii niektorých lipáz, čím dochádza k uvoľňovaniu tukov z tkanív, ich premene na hnedý tuk, ktorý sa dá ľahko syntetizovať na výrobu energie.

Okrem toho môže rozchodnica zvýšiť hladinu serotonínu v centrálnom nervovom systéme o približne 30%, takže okrem pozitívneho účinku na celkovú náladu človeka aj výrazne znižuje úroveň a pocit hladu počas úzkostných stavov.

Ashwagandha

Ashwagandha je bylinný liek, ktorý si nedávno získal veľkú pozornosť. Pochádza z ayurvédskej medicíny, ktorá ho používa už tisícky rokov ako tonikum pri rôznych druhoch liečby (ktoré sú dnes už potvrdené aj klinicky, t.j. odbornými vedeckými štúdiami).

Má protistresové, protizápalové, imunomodulačné a antioxidačné vlastnosti. Na základe adaptogénnych vlastností sa javí, že tlmí stresom podráždené dopamínové receptory.

Bol vedecky dokázaný pokles hladiny kortizolu v krvi po užití tohto bylinného lieku. Imunostimulačný účinok rastliny však súvisí so schopnosťou indukcie syntézy oxidu dusnatého (NO) makrofágmi.

Fosfatidylserín

Medzi látkami obsiahnutými v produkte NEUROSURGE je, okrem vitamínu C, najznámejší práve fosfatidylserín, t.j. fosfolipid pozostávajúci z fosfátov, serínu (aminokyseliny) a mastných kyselín.

Je základnou zložkou cytoplazmatickej membrány, kde vykonáva úlohu bunkového posla, a najmä reguluje bunkovú apoptózu (programovanú smrť starých buniek).

Hoci sa používa hlavne na zlepšenie kognitívnych schopností a na liečbu niektorých porúch kognitívnych funkcií, u športovcov je dobre známy hlavne ako doplnok na zníženie hladiny kortizolu a jeho nepriaznivých účinkov.

Vitamín C

Aj v našom produkte NUROSURGE je obsiahnutý vitamín C, všeobecne známy svojou schopnosťou “predchádzať” prechladnutiu.

V skutočnosti je potvrdené, že užívanie vitamínu C nemôže znížiť frekvenciu prechladnutia u zdravého obyvateľstva, skôr sa predpokladá, že jeho užívaním je možné skrátiť dobu trvania ochorenia; len športovci vystavení vysokému fyzickému vypätiu a stresu (napríklad tí, ktorí dlhodobo trénujú, alebo absolvujú veľmi intenzívne tréningové režimy, ako napr. cvičenci bojových športov či bodybuilderi), dokážu užívaním vitamínu C znížiť o polovicu pravdepodobnosť prechladnutia.

Pôsobí ako antioxidant i ako prooxidant

Úlohou vitamínu C v tele je vykonávať ako antioxidačné, tak i prooxidačné funkcie, v závislosti na telesných potrebách toho ktorého organizmu;

Vitamín C sa vhodne doplňuje s rozchodnicou, Ashwagandha i fosfatidylserínom; reguluje množstvo kortizolu prítomného v krvi, ale iba po fyzickom cvičení (nie v pokoji), takže to určite prispieva k zdraviu športovca.

Autor: Gabriele Trapani, Zdroj: Yamamoto
preloader