Svalový strečing: prečo má zásadný význam?

Svalový strečing: prečo má zásadný význam?

Naše telo je neuveriteľne dokonalou sieťou rôznych systémov a skupín ústrojenstva, navzájom dokonale prepojených, ktoré spolupracujú v dokonalej harmónii. Túto rovnováhu je však ľahké narušiť, a omnoho ťažšie znovu obnoviť.

Môže to byť zapríčinené nesprávnym držaním tela, „kompenzačnými“ postojmi spôsobenými rôznymi telesnými nedostatkami či problémami, a pod. To všetko môže narušiť našu vlastnú prirodzenú stabilitu. V pokojnom stave to ani nemusíme vnímať, keď sme však vystavení väčšej či menšej fyzickej námahe a snažíme sa dosiahnuť maximálnu aktiváciu svalov, môžu sa vyskytnúť ťažkosti s koordináciou a/alebo väčšou silou v niektorej z končatín.

Ohybnosť kĺbov počas tréningu

Aby ste čo najrýchlejšie porozumeli tejto téme, to najdôležitejšie si povedzme hneď na úvod: strečing je základom pre lepšiu pohyblivosť kĺbov. Ak nepreskočíte vhodný a dobre cielený strečing pred, počas i po tréningu, dosiahnete oveľa lepšie výsledky. Aktívna dynamická príprava je potrebná pred tým, než začnete vykonávať zložité cviky a pohybov, ktoré si vyžadujú vynaloženie sily, odporu a koordinácie.

Menej stresu, viac výsledkov

Vhodný strečing a zlepšenie držania tela má aj ďalší pozitívny účinok, a to zníženie nadmerného hromadenia stresu a zvýšenie celkovej pohody. Najčastejšími problémami u väčšiny ľudí sú bolesti chrbta, únava, bolesti svalov v oblasti ramien a krku, poruchy nálady (úzkosť, tachykardia), poruchy trávenia či spánku, atď. Môže byť na vine stres? Vo väčšine prípadov áno, stres dokáže byť naozaj veľmi škodlivý!

Stres a svaly

Stresový stav sa vyvíja, keď je náš nervový systém nadmerne namáhaný. Vyskytovať sa môže častejšie či zriedkavejšie, všetko záleží od danej osoby a jej charakteru: úzkostlivá osoba má väčšiu predispozíciu k takýmto stavom. Ak je náš nervový systém príliš stresovaný, svaly tento stav vnímajú a zvyšuje sa ich napätie či stuhnutie (často bolestivé).

Nedeje sa to rovnomerne všetkým skupinám svalov, niektoré majú tendenciu stuhnúť oveľa viac ako iné; tu je zoznam tých najčastejšie postihovaných:

  • Bránica

Čo sa deje, keď sme v strese? Blokujeme dýchanie.

Z tohto dôvodu môžeme ovplyvniť naše dýchacie svaly a bránicu. Ak sa tak udeje v prílišnej miere, môžeme pociťovať bolesť v strede chrbta a na úrovni lopatiek.

  • Psoas, alebo štvorhlavý driekový sval

Je to dôležitý sval bedrovej chrbtice.

Anatomicky je v tesnom kontakte s bránicou, ktorá ak je príliš blokovaná, to isté nastáva aj v štvorhlavom driekovom svale. Psoas často cítime, ak nás bolí chrbát alebo oblasť bedier.

  • Svaly krčnej oblasti

Táto oblasť je veľmi často nervovým centrom výskytu stresových stavov. Okrem toho je známe, že krčná oblasť je oveľa „reflexogénnejšia“ ako iné oblasti, pokiaľ ide o emočné napätie. Po celkovej analýze je teda dôležité si uvedomiť, aký dôležitý je strečing vo vašom každodennom športovom, ale i osobnom živote.

preloader