Predmenštruačný syndróm - Yamamoto Nutrition

Trpíte predmenštruačným syndrómom? Tu je 5 prírodných liekov, ktoré vám pomôžu.

Mnoho žien každý mesiac trpí nepríjemnými príznakmi PMS. Symptómy bývajú rôzne: od miernej migrény až po nepríjemné bolesti, ktoré vás vyradia na niekoľko dní. Pozrime sa, aké prírodné metódy vám v tomto období môžu pomôcť.

Predmenštruačný syndróm: kedy sa začína a ako sa prejavuje

Predmenštruačný syndróm sa začína objavovať asi 7 až 10 dní pred začiatkom menštruácie a je charakterizovaný nasledujúcimi fyzickými a psychologickými príznakmi:

 • Bolesť a napätie v oblasti pŕs
 • Bolesť hlavy
 • Podráždenosť či horšia nálada
 • Úzkosť a únava
 • Opuch brucha a dolných končatín
 • Uhry
 • Zvýšený apetít (najmä sladké a uhľohydráty)

Príznaky PMS nemajú len jedinú príčinu. Predpokladá sa, že ide o pôsobenie rôznych faktorov, ktoré prispievajú k celkovým prejavom, ako sú hormonálne zmeny počas menštruačného cyklu. Zdá sa, že v niektorých prípadoch dochádza k nerovnováhe v pomere mozgových neurotransmiterov (ako je dopamín a serotonín), ktoré výrazne ovplyvňujú psychologické prejavy PMS, čo vedie k intenzívnym výkyvom nálady či zvýšenému stresu.

5 prírodných prostriedkov pri obrane voči PMS

Je preukázané, že nutraceutiká majú niekoľko nesporných účinkov pri prevencii (alebo čiastočnom zmierňovaní) týchto nepríjemností.

1. Vitex jahňací (lat. Vitex Agnus-Castus)

Vitex jahňací - Yamamoto

Na prvej priečke sa nachádza vitex jahňací, známy tiež ako „strom cudnosti“ . Nie náhodou ho využívali stredovekí mnísi v kláštoroch na potlačenie libida, vďaka jeho značným antiandrodizmatickým vlastnostiam.

Niekoľko štúdií preukázalo prospešné vlastnosti vitexu pri zmierňovaní všetkých príznakov PMS, na základe čoho ho mnoho gynekológov vo svojej praxi využíva a odporúča. Vitex pôsobí priamo na ženské hormóny estrogén a progesterón, ovplyvňuje menštruačný cyklus, zlepšuje plodnosť i náladu. Tiež zasahuje do produkcie dopamínu a prolaktínu, ktoré ovplyvňujú sekréciu progesterónu.

Nemecké ministerstvo zdravotníctva už schválilo jeho používanie na zmiernenie nepravidelností v menštruačnom cykle, príznakov PMS a mastodýnie (bolesť prsníkov, ktorá sa v predmenštruačnej fáze zhoršuje).

Látky využívané vo výživových doplnkoch určených na potláčanie prejavov PMS sa získavajú zo sušeného ovocia, bohatého na flavonoidy, glykozidy a terpény.

Vitex jahňací má nasledujúce výhody:

 • znižuje citlivosť prsníkov
 • zlepšuje reguláciu menštruačného toku
 • reguluje návaly horúčavy, vďaka čomu je užitočný aj počas menopauzy

2. Angelika čínska (lat. Angelica Sinensis)

Angelika čínska - Yamamoto

Ide o fytoextrakt, užitočný pri zmierňovaní symptómov predmenštruačného syndrómu, využívaný v tradičnej čínskej medicíne, ktorý podporuje ženské pohlavné ústrojenstvo a upokojuje menštruačné výkyvy, ako sú amenorea, dysmenorea či telesná nerovnováha po menopauze.

Vo výživových  doplnkoch určených na potláčanie prejavov PMS sa využíva najmä extrakt z jej koreňa, ktorý obsahuje kyselinu ferulovú, vitamíny B12, A a E, kyselinu askorbovú, fytosteroly a minerálne soli. Angelika pôsobí na hladké svaly ako „antispazmodický“ uvoľňovač svalov pri kontrakciách maternice a ako protizápalová látka. Čínske ľudové liečiteľstvo vyzdvihuje angeliku pre jej prospešné vlastnosti:

 • zmierňuje kŕče v prípade dysmenorey (bolestivá menštruácia)
 • zmierňuje návaly horúčavy a potenie spojené s menopauzou
 • celkovo zlepšuje hormonálnu rovnováhu u žien

3. Horčík

Magnézium - Horčík - Yamamoto

Ženy by nemali zabúdať ani na príjem horčíka medzi 7. a 10. dňom luteálnej fázy, kedy dochádza ku kolísaniu hladiny estrogénu a progesterónu a ich nerovnováhe.

Vtedy môže dochádzať k výkyvom nálady, podráždenosti, migréne či kŕčom, čo niektoré vedecké štúdie pripisujú práve nedostatku horčíka. Ten môže byť spôsobený zvýšením produkcie hormónov (ako je aldosterón), ktoré regulujú rovnováhu minerálnych solí v našom tele.

Užívanie horčíka v týchto prípadoch výrazne znižuje bolesť a podráždenosť.

4. Rimbaba obyčajná (lat. Tanacetum Parthenium)

Rimbaba obyčajná - Yamamoto

Vo fytoterapii sa rimbaba často používa na prevenciu migrény a bolesti hlavy, ale v poslednej dobe sa jej pozitívne účinky využívajú aj pri PMS. Účinnou látkou je partenolid, prírodné analgetikum, ktoré má upokojujúci účinok na hladké svaly krvných ciev a zabraňuje uvoľňovaniu serotonínu, ktorý stojí za vznikom migrény.

Užitie rimbaby 7 až 10 dní pred začiatkom cyklom je užitočné, pretože:

 • má antispazmodický účinok, ktorý pomáha zmierňovať bolesti
 • zabraňuje vzniku migrény

5. Vitamín B6

Vitamin B6 - Yamamoto

Vitamín B6 (pyridoxín) sa využíva na zmierňovanie ženských problémov. Nazýva sa tiež „ženský vitamín“, pretože:

 • zmierňuje bolesť prsníkov i hlavy
 • znižuje zadržiavanie vody
 • znižuje výkyvy nálady a zapája sa do procesu syntézy serotonínu
 • udržuje hormonálnu rovnováhu zvýšením produkcie progesterónu a zabraňovaním ničenia estrogénu v pečeni
 • pôsobí na vnímanie bolesti a zvyšuje prah bolesti
Autor: Gabriele Trapani, Zdroj: Yamamoto
preloader