Vyzivove doplnky a myty

Výživové doplnky: vyberte si tie správne a nenechajte sa ovplyvniť mýtmi

Výživové doplnky nie sú luxusom, ktorý si môže dovoliť len zopár ľudí, nie sú ani privilégiom určeným výhradne pre bohatých. Sú oveľa viac. Prvoradé je počúvať svoje telo a správne si vyložiť signály, ktoré nám dáva; len organizmus nám môže poskytnúť správy o prípadných problémoch v našom tele. A tie občas nie je možné odstrániť len pomocou správnej stravy.

Informácie sú základom pre správny výber

Informácie sú základným kameňom pri procese výberu pre vás najvhodnejších produktov; platí to dvojnásobne, ak sa dostatočne nevyznáte v danom prostredí, ale aj naopak, ak si myslíte, že viete viac ako profesionáli, ktorí majú v tomto smere patričné vzdelanie i prax.

Ďalším krokom je znalosť aktuálneho stavu organizmu, jeho analýza pomocou krvných testov. Práve vďaka jednoduchému odberu vzoriek môžeme spoznať našu aktuálnu situáciu, t.j.stav, v akom sa naše telo nachádza. Dôležitá je taktiež konzultácia ohľadom prípadných liekov, ktoré užívate; podcenenie či zanedbanie tohto aspektu by mohlo negatívny vplyv nielen na vašu fyzickú výkonnosť, ale dokonca na organizmus celkovo. Za následok by to mohlo mať stratu motivácie a v niektorých prípadoch by človek mohol na športovú aktivitu úplne zanevrieť (bohužiaľ sa to skutočne deje). Ak však nejde o zjavne patologický vplyv, naskytá sa otázka: prečo by sa mal človek prestať hýbať?

Čo nás vedie k upusteniu od užívania výživových doplnkov

Odpoveď nie je stále jednoznačná, alebo skôr nemá zmysel zapodievať sa ňou. Keď značne motivovaní ľudia upustia od zaužívaného programu užívania výživových doplnkov, aby zhodili 8 či 10 kg, človek sa musí pýtať, či za tým nebude náhodou zásah lekára, ktorý nalieha na pacienta, aby sa kvôli vlastnej bezpečnosti „chránil“ pred akýmkoľvek rizikom zhoršenia príznakov, pričom mu, okrem množstva tabletiek, predpíše pauzu od fyzickej aktivity.

Za jedenásť rokov činnosti sme boli svedkami viacerých podobných prípadov, vždy sme sa však snažili varovať ľudí a poradiť im, aby sa sústredili na svoj zdravý rozum. Takisto sme sa ich snažili poučiť, ako predchádzať jednotlivým ochoreniam bez užívanie všemožných liekov. Pevne veríme, že fyzická aktivita je ideálnym spôsobom prevencie množstva chorôb: počnúc metabolickými ochoreniami či cukrovkou, a vysokým krvným tlakom či autoimunitnými a posturálnymi ochoreniami končiac.

Každý by mal pochopiť, že fyzický aktivita predstavuje pre náš organizmus skutočný obranný štít; avšak len vtedy, ak vás ju naučia správne vykonávať skúsení, empatickí tréneri, ktorí túto činnosť vykonávajú s vášňou a ozajstným zapálením.

Výživové doplnky a spojenec nášho zdravia

Výživové doplnky sú silným spojencom pre zdravie ľudského organizmu, musia sa však užívať s rozumom a podľa potrieb, ktoré vyžaduje naše telo.

Výživové doplnkové produkty nie sú nebezpečenstvom;môžu byť zdrojom obranných látok, ktoré nás ochránia pred patogénnymi látkami a baktériami (IMUGEN), zabránia vzniku kŕčov či porúch čriev (DOLESTIN), alebo zmiernia zápalové stavy pečene (EPALIN-C).

Toto všetko ale nie je možné dosiahnuť výhradne správnym jedálničkom, pretože väčšina ľudí z rôznych dôvodov nemôže striktne dodržiavať vhodný potravinový plán, aby si tým udržala hladinu potrebných látok na úrovni odporúčaných hodnôt. Preto je potrebné denne užívať výživové doplnky v kombinácii s vyváženou stravou a pravidelnou prospešnou fyzickou aktivitou. Všetky tieto faktory nám pomáhajú dodržiavať zásady správneho životného štýlu. Nemusíme svoje návyky a preferencie meniť úplne, stačí ak uplatníme tie správne„triky“, čím si v dlhodobom horizonte zabezpečíme vysokú kvalitu zdravia, a tým i života celkovo.

Vyhnite sa nepravdivým informáciám a mýtom o výživových doplnkoch

Aj v dnešnej dobe sa v posilňovniach a veľkých fitnescentrách šíri značné množstvo (aj nebezpečných) dezinformácií o výživových doplnkoch; vyžaduje to veľa vedomostí a skúseností, aby ste rozlíšili prospešné informácie od mýtov. Vlastne celý tento priemysel by mal mať vynaložiť snahu, aby sa odstránili všetky povery (tzv. „dcéry nevedomosti“), všetky tie„zázračné“ tabletky, ktoré vám „garantujú“ zníženie váhy (bez toho, aby ste sa obmedzovali v strave). Takisto sa nemusíte cítiť previnilo, ak užívate proteíny či aminokyseliny v tabletách po tréningu; určite nie sú ekvivalentom liekov a nespôsobujú nenapraviteľné poškodenia pečene.

Toto je len pár príkladov toho, čo o výživových doplnkoch počúvame aj v roku 2018: „overené fakty“ , ktoré sa zrodili z dezinformácií a unáhlených záverov bez toho, aby sa poskytol priestor aj druhej strane.

Kvantum štúdií dokazuje, že či už ste profesionálny kulturista alebo bojovník MMA, začiatočníčka ale nadšenec, VŽDY je dôvod užívať výživové doplnky. Každý organizmus má iné potreby, preto je dobré sa spoľahnúť na kvalitné produkty od profesionálov v tomto priemysle: oni vedia, ako vás nasmerovať na správnu cestu za vaším cieľom.

Autor: Agnese Donati, Zdroj: Yamamoto
preloader