Zázračné účinky bergamotu

Zázračné účinky bergamotu v boji proti cholesterolu

Podľa posledných výskumov je citrusový plod bergamot schopný zvýšiť aktivitu AMP-K (hlavný regulátor bunkového metabolizmu), čím by sa zefektívnila absorpcia cukrov v pečeni a svaloch.

O účinkoch bergamotu sa toho povedalo už mnoho. Ide o nutraceutikum s obsahom asi 350 polyfenolov (bioflavonoidy), ako sú hesperidín a molekuly naringínu, ktoré sú schopné inhibovať enzým HMG-CoA- reduktázy, t.j. enzým zodpovedný za syntézu cholesterolu. Blokovanie ďalšieho enzýmu, PAP (fosfatidicko-fosfohydroláza) dokáže tiež brániť syntéze triglyceridov v pečeni.

Kalábrijská univerzita a jej výskum bergamotu a jeho účinkov na organizmus vzbudil záujem celej vedeckej komunity so zameraním na oblasť kardiovaskulárneho systému.

Nie je dobré brať na ľahkú váhu tvrdenie, že LDL cholesterol nemôže mať negatívne účinky, kým neoxiduje. Je potrebné myslieť nielen na znižovanie hladiny LDL, ale tiež (a to predovšetkým) na zníženie hladiny oxidačného stresu. Ak sa zvyšuje telesná hmotnosť, zvyšuje sa aj viscerálny tuk a zároveň aj úroveň oxidačného stresu, kedy tukové bunky začnú produkovať molekuly so zápalovým účinkom a voľnými radikálmi.

Na vyrovnanie hladiny oxidačného stresu naše telo produkuje konkrétne enzýmy, ktorých však v nerovnovážnom stave (napr. viscerálna obezita) nemusí byť dostatok. Príroda nám poskytuje mnoho látok s antioxidačným účinkom, ktoré majú vysokú ochrannú funkciu a sú prospešné pre naše zdravie. Zaručene sem patrí aj bergamot, známy aj pod názvom „zelené zlato Kalábrie“; citrusový plod (ako žiaden iný) bohatý na flavonoidy.

Citrónovník bergamotový: spojenec našich ciev
Cormadex® s obsahom Koenzýmu Q10 a extraktom z Bergamotu.
preloader