Zuzana KARDOŠOVÁ - z náhradníčky Majsterka Európy

Zuzana KARDOŠOVÁ – z náhradníčky Majsterka Európy

Zuzana KARDOŠOVÁ. Že ste o nej už niekde počuli? Stavím sa že áno. Zuzke sa podaril nevídaný úspech – po 16 dňoch súťaženia na IFBB/SAKFST scéne sa postavila na pódium Majstrovstiev Európy a dosiahla na titul juniorskej majsterky Európy do 160cm (pod vedením trénerskej dvojice Julka MELIŠOVÁ – Tomáš REZÁK). Že je to fantastické? Uznávam.
Navyše prirátajte, že momentálne 16 ročná Zuzana bol na Európsky šampionát donominovaná dodatočne, v podstate ako náhradíčka. Mladý, veľmi perspektívny talent z malej dedinky Pružina pri Považskej Bystrici však posilňovňu navštevuje od svojich štrnástich rokov. Čo všetko však Zuzka absolvovala na ceste k titulu majsterky Európy?

  • 3. miesto … 2017 Majstrovstvá Slovenska žien do 160cm
  • 1. miesto … 2017 Majstrovstvá Slovenska junioriek do 160cm
  • 1. miesto … 2017 Majstrovstvá Európy (juniorky do 160cm) jediné zlato z nominácie bikinifitness (juniorky, seniorky, masters), ktoré si Slovensko pripísalo na svoje konto z tejto súťaže

Začiatky Zuzany KARDOŠOVEJ – aké boli?

Zuzana Kardošová

So športom sa narodila a baví ju každý jeden. Od troch rokov sa učila lyžovať, v desiatich vymenila lyže za snowboard a tomu sa venuje dodnes.

„Asi 4 roky som sa venovala plávaniu v MŠK Púchov, a zároveň tancovala v TK Evita. Za základnú školu som robila takmer každý šport, no najviac ma bavila atletika, kde som zbožňovala krátke trate a skok do diaľky. Rovnako ako atletika to bol aj gymnastika,“ obracia sa do minulosti momentálna študentka bilingválneho gymnázia v Sučanoch.

Aj keď ju tak bavilo vzdelávať sa a bola dobrou študentkou, nikdy sa viac nepotešila dobrému výsledku z matematickej olympiády ako umiestneniu na súťaži z atletiky či gymnastiky.

Zuzanu však do fitka priviedla zvláštna situácia. „Mamina sa ma raz večer opýtala, či sa nehanbím byť väčšia ako ona. Viete si predstaviť ešte vtedy 13 ročnú rozzúrenú buchtičku? Áno, presne tak som vyzerala,“ smeje sa s odstupom času Zuzka. Začala sa tak pohrávať s myšlienkou, že bude menej jesť a robiť naozaj veľa, veľa kardia. Presne to aj spravila a vďaka behaniu vonku a jedeniu menšieho množstva jedla schudla 6kíl.

Následne si Zuzka povedala, že to takto asi ďalej nepôjde a začala navštevovať posilňovňu.

„Tam mi „dali rozum” a začala som sa nutrično-vyvážene stravovať. Začala som na sebe pracovať pod dohľadom trénera a jediné čo som chcela vidieť, boli výsledky. Bola som do toho skutočne „zažraná“,“ spomína Kardošová, ktorá je v takomto kolotoči už vyše dva a pol roka a sama priznáva, že to nikdy nebude ľutovať a je hrdá, že sa nevzdala aj napriek podmienkam, ktorým bola vystavená.

Najskôr si cvičila pre seba, neskôr to prišlo. Ako sa dostala Zuzka na pódium? „Zo začiatku sa mi dievčatá vôbec nepáčili. Boli na mňa príliš osvalené. Aj napriek tomu, že som bola toho názoru, každým večerom som prechádzala youtube, a pozerala videá tých “príliš” osvalených bikinárok,“ hovorí Zuzka. Neskôr to však prišlo a Zuzka začala snívať o tom, že sa raz postaví na súťažné pódiá.

Rovnako ako súťaženie, ani bikini nebol jej prvotný výber. Naopak. Voči bikinifitnesskám mala averziu a zdalo sa jej, že v tejto kategórii súťaží už úplne každý. „Môj sen bolo súťaženie v kategórii fitness. Krásne postavy, a ešte krajšie zostavy. Žiaľ, vybrala som si školu, akú som si vybrala a bolo priam nemožné stíhať tento šport a zároveň mať vynikajúce výsledky v škole, ako som bola naučená. Najskôr som sa to snažila zladiť, ale časom som zistila, že si viac škodím ako pomáham,“ opisuje Zuzana. Následne sa spolu s trénermi rozhodli, že vyskúšajú tú Zuzkinu, nie veľmi obľúbenú bikinifitness nomináciu. Bola to akási alternatíva, spolu s trénerskou dvojicou Melišová-Rezák to brali s rezervou. Chceli Zuzku nechať vyskúšať si pódium, aby zbytočne nestála pri nedokončenej príprave do fitness. „Ako sa blížil čas prvej súťaže, nevedela som sa dočkať. Jasné, už som tie bikini zbožňovala,“ smeje sa Zuzka a zdôrazňuje, že predsa len ich môže byť veľa, no úspešných bude vždy len pár.

Zuzana Kardošová

 

Na to, aby sa však Zuzka mohla postaviť na pódium, potrebovala povolenie od rodičov. „Už rok vzad som bola rozhodnutá, že chcem súťažiť vo fitness, no doma mi to nedovolili. Bola som vtedy nahnevaná na celý svet,“ spomína Zuzana, ktorej rodičom sa svaly absolútne nepáčili a nevdeli pochopiť, že sa môže venovať takému športu. „Napriek tomu, že som mala za celé moje cvičenie 2 proteíny, maminka ho brala ako steroid,“ obracia sa s úsmevom do nedávnej doby Zuzka. Napokon jej však súťaženie odobrili. „Chod’ na súťaž, ale ani mi o tom nehovor”, také boli slová mojej mamy pred pol rokom, za čo jej chcem poďakovať, bolo to veľmi motivujúce,“ poznamenáva so smiechom Zuzka. „Vôbec som si to nevšímala, lebo som vedela, že ked’ uvidí fotky zo súťaže, zmení názor! Predsa len je to moja mama. Rodina, kamaráti, blízki a priateľ ma veľmi podporovali,“ hodnotí napokon Zuzana.

Zuzana Kardošová | bikinifitness.sk

Zdroj: eastlabs.sk

preloader